Titanium' dan üretilen yapay diş köküne "Diş implantı" denir.

Günümüzde, diş eksikliğinin giderilmesinde kullanılan en güvenilir ve çağdaş yöntem diş implantlarıdır. Diş implantları zaman içinde kemiğe kaynar ve vücudun bir parçası gibi olur. Çiğneme, içme, konuşma gibi fonksiyonları yerine getirirken, estetik açıdan da kişinin görüntüsünün iyileşmesine katkıda bulunur.


Böylelikle güvenle gülümseyebilirsiniz.


Kırk yılı aşan araştırma sonuçları implant tedavisinin hem çok başarılı hem de başarısının öngörülebilir olduğunu göstermektedir.


 • Artık, bir diş çekildiğinde yerini doldurabilmek için komşu dişlerin traşlanmasına gerek yoktur.
 • Çok sayıda arka dişin eksikliğinde ( takılıp/çıkartılan) çengelli protez kullanmaya gerek yoktur.
 • Tüm dişlerin olmadığı durumlarda, damak yerine sabit protezler kullanılabilir.
 • Hangi durumlarda implant uygulanabilir ?
  • Tek diş eksikliğinin komşu sağlam dişlere dokunulmadan giderilmesi
  • Birden fazla diş eksikliğinin, takılıp çıkartılan protezler yerine, implantlar yardımı ile sabit köprüler yapılarak giderilmesi.
  • Tam dişsizlik durumunda takılıp çıkartılan protezler (damak) yerine sabit protezler yapılması
 • İmplant her yaşta uygulanabilir mi ?
   Evet. Yalnızca, gençlerde kemik gelişiminin tamamlanması gerekmektedir. Bu da kızlarda 16-17, erkeklerde ise 18 yaşına kadar gerçekleşmektedir.

   Erişkinler için üst yaş sınırı yoktur. Genel sağlık durumu uygun olan her yaştaki insana uygulanabilir. Yaşlı insanlar daha çok diş kaybettiklerinden ve çene kemiklerinde erimeler olduğu için diş implantlarına daha çok gereksinim duyarlar .
 • İmplantlar bütün hayat boyu ağızda kalabilir mi ?
   İlk hastalar, otuz yıldan fazla bir süredir implantlarını başarı ile kullanmaktadırlar. Bu süre, genel sağlık durumu, implantın günlük bakım ve temizliği gibi birkaç değişkene bağlıdır. Yine de başka her türlü tıbbi müdahalede olduğu gibi,prensip olarak, hayat boyu garanti vermek mümkün değildir.
 • Bütün diş implantları başarılı mıdır?
   İmplantların başarısı için genel sağlığın iyi olması, yani yeterli "iyileşme potansiyeli" olması, doğru teşhis konulması ve implantın temizlik ve bakımının doğru yapılması gerekmektedir. Bunun yanında hekim tarafından uygun cerrahi ve uygun protez yapılmış olması gereklidir. Ayrıca, çok fazla sigara içilmesi ve/veya aşırı alkol kullanılması başarıyı olumsuz etkileyecektir. Yukarıdaki faktörlere bağlı olarak implant başarısı %90-100 arasında değişebilir. Başarısızlık olması durumunda implant çok basit bir girişim ile çıkartılabilir ve yeri kendiliğinden iyileşir.
 • İmplantlar vücut tarafından reddedilir mi?
   İmplantlar çoğunlukla titanyum denilen biyolojik uyumlu maddelerden yapılmaktadır. Titanyum canlı bir madde olmadığı için, kalp ve böbrek transplantasyonlarında olduğu gibi bir antijen - antibody reaksiyonu oluşturmaz.. Bu nedenle bir "doku reddinden" söz edilemez.
 • Bir kanser riski var mıdır ?
   Tıp ve diş hekimliği dünyasında diş implantlarının kansere neden olduğunu gösteren tek bir örnek bile yoktur.
 • Bir garanti verilebilir mi ?
   Yapılan bilimsel çalışmalarda implant başarısının %90-100 arasında değiştiği gösterilmiştir. Ancak her tür tıbbi müdahalede olduğu gibi implantlar için de garanti vermek mümkün değildir.
 • Pahalı bir tedavi midir ?
   İmplant uygulamaları bir dizi karmaşık ve uzun süreli işlemleri gerektirir. Dolayısıyla rutin diş hekimi hizmetlerinden daha yüksek bir harcama gerektirirler. İmplant tedavileri tamamlanan hastalarda yapılan bir araştırmada, hastalar yaptıkları yatırımın karşılığını aldıklarını ve gerekirse aynı şeyi tekrar yaptıracaklarını belirtmişlerdir.
 • Operasyon sırasında ve sonrasında bir rahatsızlığım olacak mı ?
   Operasyon lokal anestezi ve sedasyon ile hiçbir ağrı ve rahatsızlık duyulmadan yapılabilmektedir. Gerekli durumlarda genel anestezi de uygulanabilir. Operasyondan sonra herhangi bir diş çekiminden sonra da duyulabilecek hafif bir ağrı veya şiş olabilir. Bunlar da ağrı kesicilerle ve gerekli önlemlerle rahatlıkla giderilebilir.
 • Yerleştirme operasyonu ve protezin tamamlanması ne kadar sürer ?
   Cerrahinin süresi yerleştirilecek implant sayısına ve hastanın koşullarına bağlı olarak yarım saat ile birkaç saat arasında değişebilir. Operasyondan sonra, implant ile kemiğin kaynaşması için (osseointegrasyon) 3-6 ay kadar beklenir. Daha sonra bu implantlar üzerine, birkaç seans süren bir uygulama ile protezler yerleştirilir. Bazı uygun koşulların sağlanabildiği durumlarda hiç beklemeden de protez yapılabilmektedir. Çağdaş diş hekimliğinin bütün olanaklarının kullanıldığı bu protezler birer mühendislik harikasıdır.


Online Randevu
Doğu Diş Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği - Online Randevu
Ad - Soyad
E-Posta
Telefon (Ev/İş)
Telefon (Gsm)
Doktor
Randevu Tarihi
Randevu Saati
Açıklama